Juhtiva biodünaamilise hingamistöö juhendajana alates 2009. aastast olen olnud tunnistajaks märkimisväärsetele muutustele, mis toimuvad siis, kui kasutame hingamise uskumatut jõudu. Selle artikli eesmärk on inspireerida sind tutvuma sügavama ja teadlikuma hingamisega, tunnistades selle elumuutvaid eeliseid. Tänapäeva maailmas on hingamistöö muutunud kiiresti kasvavaks tervikliku tervise valdkonnas – seda nimetatakse sageli "uueks joogaks". Hingamistöö koole tekib nagu seeni pärast vihma, pakkudes erinevaid meetodeid, mis sobivad erinevatele vajadustele, kogemustele ja eesmärkidele.

Veel kümmekond aastat tagasi olid avalikkusele kättesaadavad vaid mõned teedrajavad meetodid, nagu holotroopne hingamine, taassünni hingamistöö, biodünaamiline hingamistöö või joogalikud pranayama tehnikaid. Kõik need viisid täitsid oma ainulaadset eesmärki ja keskendusid erinevatele aspektidele hingamisest. Traumaabi nõustajana pean aga ülioluliseks rõhutada Giten Tonkovi poolt loodud Biodünaamilise hingamistöö ja traumavabastussüsteemi olulisust. See hingamismeetod on võimas vahend, eriti traumatöö teraapias, kuna see annab märkimisväärselt kiireid tulemusi.

Biodünaamilises hingamistöös kasutame hingamist võtmeelemendina keha ressurssidega laadimiseks ja leidmaks turvalist emotsionaalset väljundit kehasse talletatud mineviku kogemuste vabastamiseks. See protsess võimaldab tegeleda põgene, võitle või tardumise reaktsioonide lõpule viimisega, mis võisid jääda pooleli ning salvestudes kehasse, põhjustavad meie närvisüsteemi toimetulekumehhanismide talitlushäireid. Biodünaamilise hingamistöö seansil osalejad kogevad sageli mitmesuguseid emotsioone, alates pisaratest ja vihast rõõmu ning õndsuseni. Hingamise võlu seisneb selle võimes minna mööda teadlikust meelest ja egost, võimaldades meil pääseda juurde alateadlikele väljendustele ja emotsioonidele. 

BBTRS-i transformeerival teekonnal ei pea me sisu intellektualiseerima ega mõistma väljendatud emotsioone; selle asemel usaldame keha eneseregulatsiooni ja tervenemise tarkust.

Ilusa kõrvalmõjuna võime näha mälestusi või pilte minevikust, mis olid salvestatud meie vahemällu. Mõnikord võib juba üksainus seanss tekitada sügavaid nihkeid. Teinekord võib jällegi osutuda vajalikuks mitu nädalat või kuid seansse, et võimaldada meie plastilisel närvisüsteemil end ise reguleerida ja luua piisavalt vastupidavust, et neid mineviku mälestusi töödelda.    

Kannatlikkus, armastus ja iseendaga kohalolek on üliolulised sellel tervenemise teekonnal. Kui me

võtame omaks hingamise võlu, mõistame me selle elutähtsat rolli traumadest taastumisel ja tervise  üldises heaolus. Hingamine juhib meid õrnalt emotsionaalse vabanemise ja mineviku koormatest vabanemise tundeni. Iga teadliku hingetõmbega hingame me elu igasse hetke, kogedes meie meele, keha ja vaimu sügavat omavahelist seotust.

Kokkuvõtteks võib öelda, et hingamise jõud on tõeliselt aukartust äratav. Hingamistöö kaudu pääseme enda olemuse sügavustesse, vabastades ruumi ja potentsiaali tervenemiseks ja muutusteks. Traumatöö eksperdina julgustan sind proovima hingamise maagiat ja selle võimet avada sisemine vastupidavus, rahu ja helgem homne. Võta omaks hingamise kingitused ja lase sellel kujuneda püsivaks kaaslaseks sügava eneseleidmise ja tervenemise teekonnal.

Praegu on ideaalne hetk alustada oma hingamise teekonda. Siin ei ole vaja oodata "õiget" aega - praegune hetk on kõik, mis meil on. Tee hetkeline paus ja ole tunnistajaks tunnetele, mis neid sõnu lugedes sinu sees esile kerkivad. Tunneta temperatuuri ja õhuniiskust, kui õhk läbi nina voolab, ja teadvusta peeneid pause iga sisse- ja väljahingamise vahel. Vaju oma olemusse, lõdvestudes täielikult sellesse väärtuslikku hetke. Väärtusta oma hingamise mõju ja selle põimumist sinu elurütmidega ning lase sellel end sügavama ühenduse poole iseenda ja ümbritseva maailmaga juhtida. 

 

Südamlike tervituste ja pühendumusega,
Nisarga Eryk Dobosz – BBTRS, BCST, CI , MER, LOMI