Mediteerimise kasulikkuses ei kahtle vist enam keegi.

Samas on mediteerimise kohta liikvel erinevaid müüte ja seetõttu tundubki paljudele alustamine paras ettevõtmine. Purustame kaks müüti, mis näitavad, et meditatsioon on mõeldud tavalistele inimestele, mitte vaid õndsa naeratusega joogasõpradele.

 

MÜÜT #1

Mediteerimine on algajale väga väga raske.

Iga ettevõtmine ja juhtumine on täpselt nii lihtne või keeruline, milliseks selle ise mõtleme ja mis energiat sinna paneme.

Mediteerimine on väga isiklik teadvuse avardamise praktika ja igaühe areng ning kogemused on erinevad.

Lase lahti arvamustest või hinnangutest, et milline peaks meditatsioon olema. Mõne sõbranna või Buddha kogemus ei ole ega peagi olema sinu kogemus.

Mediteerides läheneme kohalolu tuumale ja saame uusi taipamisi. Ilma kohaloluta ei ole meditatsiooni. Siis nimetaks seda pigem tukkumiseks või unelemiseks. Loomulikult pole lihtsalt olemises ja puhkepausis midagi taunitavat, aga see ei anna meditatsiooniga kaasnevat selget elu mõistmist ja korrastatud mõtteid.

Jah, ego harjumused paiskavad mediteerija tihti jalust, aga end uuesti püsti ajades lahustub sund ja meelerahu on kergemini saavutatav.

Meditatsiooniga on nagu iga teisegi asjaga – kui järjepidevalt ei tegele, siis tulemusi ei ole. Algajatele on kindlasti head juhendatud meditatsioonid, et fookus kohalolul hoida.

 

MÜÜT #2

Mediteerima peab rätsepistes ja olles vaikses joogastuudios.

Kindlasti pole rätsepistes zen-õhustikuga stuudios mediteerimises midagi valesti. Aga see pole ainus viis! On loendamatu hulk meditatsioonide tüüpe ja vorme. Ei saa öelda, et üks oleks teisest parem - pigem on nende metoodika ja lähenemine erinevad ja see teeb võimalikuks proovida mitmesuguseid praktikaid.

Tihti öeldakse, et ei ole aega vaimseteks praktikatekst, sest lapsed, kohutused ja muu elu võtab kogu aja. Ja lisaks pole kodus vaikset kohta ega joogamatti. Aeg ja koht on alati olemas. Puudu võib olla tahe oma harjumusi muuta ja näha takistuste asemel võimalusi.

Mediteerida saab ka ühistranspordis või mõneks minutiks tualetti minnes. Ja kasu sellest võib olla suurem, kui istudes tunde kaunis joogastuudios, endal pea muid mõtteid täis.

Jõud on kohalolekus ja kõik muu on sekundaarne.

 

Nüüd on sinu valik - kas usud müüte või oled nende purustaja!